ARCHITEKCI ARTYSTYCZNIE

Data publikacji: 12 lipca 2021
ARCHITEKCI ARTYSTYCZNIE
W zakopiańskiej kawiarni „Kmicic” swoje malarstwo prezentuje architekt Zbigniew J. Śliwiński. Wystawa rozpoczyna cykl imprez zatytułowany „Architekci artystycznie w Kmicicu”, którego inicjatorką jest arch. Joanna Wajs – Buczyńska z Fundacji Promowania Kultury, Sztuki oraz Rozwijania Pasji – „Most Pokoleń Kmicica”.
        Cykliczne spotkania pozwolą zaprezentować bogatą i różnorodną twórczość artystyczną architektów, których zwykle kojarzymy z projektowaniem domów i wszelkich obiektów architektonicznych.  Swoją twórczością pozazawodową – swymi pasjami pochwalą się pod Giewontem architekci nie tylko z Podhala. Wernisaż rozpoczynający cykl, uświetniony grą kapeli góralskiej złożonej głównie z projektantów odbył się 31 maja br.
        Czy można namalować zimowy pejzaż, z którego nie wieje chłodem? Przekonajcie się sami. Zbigniew J. Śliwiński mieszka i tworzy w Poroninie. Na wystawie, którą nie bez przyczyny zatytułował „Idzie wiosna, nie ma na to rady” prezentuje swe akwarele, pastele, obrazy olejne i witraże malowane. Tematem wielu jego prac jest zimowy pejzaż. Bo jak sam przyznaje, kocha zimę, kocha narty, kocha skiturowe wędrowanie. I już powoli zaczyna tęsknić za śniegiem we wszystkich odcieniach.
        Prace Zbigniewa Śliwińskiego w kawiarni „Kmicic” można oglądać do końca lipca.

Jan Karpiel Bułecka (Stary)
zakopiański architekt, a także:
– na wschód od Paryża najbardziej znany regionalista
– na południe od Krakowa, największy znawca genealogii rodów góralskich, koni, psów, kotów i….rybek też
– najlepszy rysownik i grafik satyryczny wśród skrzypków
– najlepszy skrzypek wśród dudziarzy – na dudach i piszczałkach nie tylko gra, ale także znakomicie opowiada jak je zrobić
– talent wokalny Jana wzbogaca twórczość nawet samego Karola Szymanowskiego (słuchaj: zakopiańska śpiewająca ławeczka obok willi „Czerwony Dwór” )
– bywalec większości chrzcin, wesel i pogrzebów Podhala – jeśli nie ciałem i muzycznie to w formie graficznej
– zabawne złożenie słów w laudacje, zaproszenia i historyjki, nie stanowi dla Jana Karpiela B. żadnego problemu
Warto również posłuchać wykładów Jaśka na „Podhalance” – o ile nie spóźnicie się bardziej niż On . Kreatywny na każdym kroku i w każdym momencie życia.
(Gdy po raz pierwszy został dziadkiem, założył wspólnie z kolegą stowarzyszenie „Elitarna Organizacja Dziadowska”).
wystawa Jaśka „Oglądajcie moi mili coście ze mnie wydusili”
z cyklu Architekci – Artystycznie w Kmicicu od 05. 02 do 16. 03 2022
                                                                                                                   Jo-Aśka Wajs Buczyńska